Far Infrared Ozon Sauna

Far Infrared Ozon Sauna

07-06-2020

Geleneksel bir saunada otururken, sıcak bir odada oturuyorsunuz. Infrared Saunada, ısının yaklaşık %20’si havayı ısıtır ve diğer %80’i doğrudan vücudunuzu ısıtır. Vücudunuzdaki ısınma etkisi kardiyovasküler sisteminizi, bağışıklık sisteminizi ve lenfatik sisteminizi uyarır. Vücudunuzun buna cevabı terlemektir.

Kızılötesi ısı vücudunuzu doğrudan ısıtırken terlemeye başlar ve bolca terlersiniz. Geleneksel bir kaya saunasına göre kızılötesi saunada daha çok ter atabilirsiniz. Çalışmalar, geleneksel bir saunadan alınan terlemenin %3 – %5 oranında, kızılötesi saunadan gelen terlemenin ise %17 – %20 oranında toksin içerdiğini göstermektedir.

Ozon sauna, bağışıklık sistemini güçlendiren ve atımdan diyabete, kanserden otoimmün hastalıklara kadar pek çok hastalıkta tedavi sürecini destekleyen bir tedavi yöntemidir. Aynı zamanda enerjiyi artırır, stres seviyesini azaltır, vücudu arındırır, cildi temizler ve kilo kaybına yardımcı olur.

Hafatada 1-2 kez 20-30 dakika süren, gevşemeyi ve stres atmayı sağlayan ozon sauna, binlerce yıllık buhar, kaplıca, hamam gibi geleneklere sahip olan biz insanların sağlıklı ve doğal yaşama geçmesinin alternatif bir yoludur. Ozon sauna, sıcak kabin içerisinde deri yolu ile vücuda oksijen verilme yöntemidir. Bu yöntem hem sauna keyfi hemde ozon tedavisi seçeneklerinin güzel bir kombinasyonudur. Sıcaklığın etkisi ile açılan deri gözeneklerinden emilerek vücudun kan, lenf ve yağ dokusuna geçer. Lenfatik sistemi toksinlerden arındırır, cildi temizler, kasları gevşetir, kan dolaşımını hızlandırır ve bakteri, virüs, mantarları öldürür.

Ozon Saunası ile Vücudumuzda Oluşacak Başlıca Değişiklikler Şunlardır:

 • Cildin yenilenmesi ve gençleşmesi
 • Hücre ve dokulara giden kan dolaşımını artması
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi
 • Damarların temizlenmesi
 • Kan ve lenf sisteminin temizlenmesi
 • Derinin üçüncü bir böbrek yada ikinci bir akciğer sistemi gibi bir işlev kazanması
 • Bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve sıcağın etkisi ile mikroplardan arınma
 • Enfeksiyon hastalıklarına karşı direnç kazanma
 • Kaslarda biriken laktik asidini okside olması, kasları gevşemesi, yumuşaması ve esnekliğinin artması
 • Eklem ağrılarını ve kas rahatsızlıklarının iyileşmesi
 • Hormon ve enzim üretiminin normale dönmesi
 • Beyin fonksiyonlarının ve hafızanın kuvvetlenmesi
 • Adrenalinin okside olması, sakinleşme
 • Depresyon ve anksiyete ihtimallerinin azalması

Far-Infrared Teknolojisi Nedir?

Güneş faydalı ve zararlı olmak üzere, mikrodalga, ultraviyole, kızılötesi, morötesi gibi birçok dalga aralığında ısı yayar. Far-infrared ısı da güneşin dalga aralıklarından biridir.

Far-infrared ısı güneşi yaşam kaynağımız yapan ısıdır. Güneşe çıkan çocukların kemiklerinin gelişmesi, güneş alan bir bitkinin büyümesi ve meyvesinin gelişmesi, güneş alan bir evin daha sağlıklı olması bize bunu kolayca gösterebilir. Bu ışınların en ilginç özelliği direkt olarak nesneleri ısıtıyor olmasıdır. Infrared Sauna gibi kızılötesi saunalar, geleneksel bir saunadan farklı olarak etrafınızdaki havayı ısıtmaz. Bunun yerine, kızılötesi lambalar aracılığıla vücudun doğrudan ısıtır. Kızılötesi ısı sistemleri vücudunuza işleyerek doğal bir ısı sağlar. Güneş banyosundan farklı olarak, kızılötesi ısı teknolojisi tamamen sağlıklı ve güvenlidir ve hiçbir zaman deride yanmaya sebep olmaz.

Infrared Saunanın Faydaları

 • Klasik sobalı tip saunalarda ısı konveksiyonel olarak etki eder. Yani sauna içerisinde dönen sıcak hava vücudunuza temas eder, bu sayede terleme sağlanır.
 • Toksinleri uzaklaştırır. Klasik bir saunanın ısısı vücudun 5-6 mm altına kadar etki edebilir ve terleme de genel olarak yüzeysel olarak kalır. Far-Infrared ısı ise radyan bir ısıtma sistemidir. Tıpkı güneş gibi, etki ettiği alandaki havayı değil cisimleri ısıtır ve deriye işler. Vücudunuzdan 4 cm derine kadar etki edebilen bu ısı klasik saunaya göre 7 kat daha fazla toksin atımı sağlar. Infrared saunalar vücuttan 100 birim terleme ile 20 birime kadar toksin atabilir.
 • Kilo vermeye yardımcı olur. Infrared ısı sistemi ile derinden ısınan vücutta yağ yakımı hızlanır. Vücudumuzda yağ tabakası derinin yaklaşık 1 cm altından itibaren başlar. Klasik sobalı tip saunalarda sıcaklık derinin 5-6 mm altına işleyebilirken, infrared saunada ısı derinin 4 cm altına kadar etki ederek yağ hücrelerini rahatlıkla parçalayabilir. Bu sayede bir seansta 600-700 kalori yakabilirsiniz.
 • Ağrı gidericidir. Far-Infrared ısı, romatizmal ve kas-eklem ağrıları giderir. Vücudun doğal ağrı kesicisi, endorfinin salgılanmasını sağlar. Endorfin, morfinin bin katı daha güçlü ve vücudun kendisi tarafından doğal olarak üretilen bir salgıdır. Bu sayede kas ve kemik sisteminden ve eklemlerden kaynaklanan her türlü ağrıyı gidererek rahatlama sağlar Kireçlenme durumlarında da etkisini hızla görebileceğiniz bir sistemdir.
 • Kalp sağlığını korur. Infrared saunanın sağladığı derin ısı ile kan damarları genişler. Bu sayede temiz kan vücudun en uç noktalarına kadar rahatlıkla ulaşabilir. Hiper tansiyona karşı etkilidir. Kolesterolü düşürür ve nabzı düzenler.
 • Cildi canlandırır ve güzelleştirir. Infrared sauna, derinin altında biriken yağların, toksinlerin, kimyasalların ve diğer zararlı maddelerin terleme ile dışarı atılmasını sağlar. Bu sayede sizi selülit, akne, egzama ve benzeri cilt rahatsızlıklarından kurtarır. Derinize kaybettiği esnekliğini ve yumuşaklığını geri kazandırır.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirir. Far-Infrared ısı sistemi kanda kümelenmiş akyuvarları uyararak aktif olmalarını sağlar. Genel vücut sisteminin düzenli olarak çalışmasını da sağladığı için bağışıklığı güçlendirir. Derin ısı sistemi ile kış üşümelerini azaltır, soğuk algınlığı gibi durumlar ortadan kalkar.
 • Stresi uzaklaştırır. Infrared sauna ile nefes alımı yavaşlar, kan damarları açılır ve kaslar gevşer. Böylece ağrı hem kaslarda hem de eklemlerde kaybolmaya başlar. Vücut bu değişiklikleri algıladığında doğal olarak gevşemeye, sakinleşmeye ve stresten uzaklaşmaya başlar.

Tıp Dergilerinde Yer Alan Sağlık Etkileri

 1. Genç obezlerde IR sauna kilo kontrolü ve kardiyovasküler kondisyonun sağlanmasında yol göstericidir.
 2. Düzenli far-infrared sauna terapisi atherosklorez hastalarında endotel fonksiyonunu düzeltmede etkin bir yöntemdir.
 3. Tekrarlanan far-infrared sauna kullanımı vücudu oksidatif strese karşı koruyarak atherosclerosis’nin engellenmesini sağlayabilen bir yöntem olarak tavsiye edilebilir.
 4. Far-infrared sauna kullanımı vasküler endotel fonksiyonlarını düzelterek kardiyak fonksiyonların ve klinik semptomların iyiye gitmesini sağlar.
 5. Düzenli far-infrared sauna kullanımı kronik yorgunluk sendromu için ümit verici bir yöntem olabilir.
 6. Far-infrared sauna terapisi iştah kaybı ve subjektif şikayetleri olan minör depresyon hastaları için faydalı bir yöntem olabilir.
 7. Far-infrared ısı, lohusa durumdaki kadınlarda laktasyonu (süt salgılama) artırmak için kullanılabilecek etkin bir yöntem olabilir.
 8. Düzenli far-infrared sauna kullanımı kronik kalp yetmezliği hastalarında ritim bozukluğuna (ventriküler aritmi) faydalı bir uygulamadır.
 9. Periferik damar hastalığı bulunan hastalarda düzenli far-infrared sauna kullanımı klinik semptomları, var olan durumu ve kan akışını düzenler. Bu sistem periferik damar hastalarında alışılmışın dışında yepyeni bir yöntem olarak kullanılabilir.
 10. Infrared sauna tekniği “Romatoit artrit” ve “Ankilozan Spondilit” hastalarında – aktivite kısıtlaması gerektirmeden- iyi tolere edilebilen ve erken dönemde klinik olarak ağrı, eklem sertliği ve yorgunlukta azalmayı sağlayan etkin bir yöntemdir.
 11. Fibromiyalji hastalarında ilk seanstan itibaren ağrıda düşme gözlemlenir. 10 seans sonunda ağrıda %x’lere varan anlamlı ölçüde düşme saptandı. Infrared sauna terapisi fibromiyalji sendromunda etkili bir yöntemdir.

Kaynak: healthline, thelifeco, hasmedikal